ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մերի Գալստյանն ապրիլի 12-ին հանդիպել է Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի գլոբալիզացիայի եւ մարդու իրավունքների բաժնի ղեկավար Մադդալենա Նեգլիայի, Արեւելյան Եվրոպայի երկրների գծով պատասխանատու Իլյա Նուզովի, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի տնօրեն Արտակ Կիրակոսյանի եւ խորհրդական Մայա Բարխուդարյանի հետ:
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան եւ Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը նախաձեռնել են համատեղ ծրագիր, որի նպատակն է իրականացնել հետազոտություն «Բիզնեսի եւ մարդու իրավունքների միջազգային չափորոշիչների կիրառումը Հայաստանում»՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով հանքարդյունաբերության ոլորտի ազդեցություններին:
Քննարկվել են հանքարդյունաբերական գործունեության եւ մարդու իրավունքների փոխկապակցվածությանը, մաքուր շրջակա միջավայրում ապրելու իրավունքին, մարդու առողջության վրա ազդեցության գնահատմանը վերաբերող եւ մի շարք այլ հարցեր: Կարեւորվել են ոլորտում արդարադատության մատչելիության ապահովման, ազդակիր համայնքների բնակչության պատշաճ իրազեկման, տնտեսական եկամուտների արդարացի եւ հավասարաչափ բաշխման, ծախս-օգուտ գնահատման մեխանիզմները: Մասնակիցներն անդրադարձել են օրենսդրական դաշտում նշված հարցերի կարգավորումներին:
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչն անդրադարձել է երկկողմ համագործակցության հնարավոր ուղիներին: Նշվել է, որ իրականացվող հետազոտության շրջանակում կազմակերպվելու են նմանատիպ հանդիպումներ նաեւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների, պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ արտացոլելու դաշտում տիրող առկա իրավիճակը եւ համապատասխան շահագրգիռ կողմերի առջեւ ծառացած մարտահրավերները:

12 апреля член Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы М.Галстян встретилась с руководителем отдела глобализации и прав человека Международной федерации по правам человека М.Неглиа, ответственным по странам Восточной Европы И.Нуговым, директором Института гражданского общества А.Киракосяном и советником М.Бархударян.
Международная федерация по правам человека и Институт гражданского общества инициировали совместную программу, цель которой – проведение исследования “Применение международных критериев бизнеса и прав человека в Армении”, особое внимание уделяя воздействию горнодобывающей промышленности.
Обсуждены вопросы взаимосвязанности горнорудной деятельности и прав человека, возможности жить в чистой окружающей среде, оценки влияния на здоровье человека и ряд других проблем. Подчеркнута важность обеспечения доступности правосудия в сфере, справедливого и равного распределения экономических прибылей и др. Участники обратились к урегулированию указанных вопросов в законодательном поле.
Представитель Международной федерации по правам человека коснулся возможных путей двустороннего сотрудничества. Отмечено, что в рамках проводимого исследования будут организованы подобные встречи также с представителями частного сектора, государственных учреждений, общественных организаций – для отражения существующего в поле положения и вставших перед соответствующими заинтересованными сторонами вызовов.